Príprava na príchod mačiatka

Čo všetko potrebujem? 

Skôr ako si mačiatko prinesiete domov, uistite sa, že máte všetko, čo potrebujete, aby ste sa o neho mohli postarať a pomôcť mu zvyknúť si na nový domov.

- miesto na spanie

- prepravka

- misky na jedlo a vodu

- kvalitné krmivo

- toaletu a podstieľku do toalety

- škrabadlo (mačací strom) a hračky

 

Prevzatie mačiatka a jeho privítanie 

Vyzdvihnutie mačiatka je skutočne vzrušujúce, ale pre mačiatko je to obrovská zmena, pretože opúšťa svoj domov, matku a súrodencov z vrhu. Aby ste mačiatku čo najviac uľahčili adaptáciu u vás doma ideálne je priniesť  mačiatko domov vtedy, keď viete, že nasledujúcich pár dní nebudete mať žiadnu návštevu a budete sa mu môcť v pokoji venovať. Snažte sa vyzdvihnúť  mačiatko hneď ráno, aby malo čas si zvyknúť na váš domov predtým, než pôjdete večer spať.

Prvý deň mačiatka s vami

Mačiatka sú veľmi citlivé na nové prostredia, takže pri ich privítaní v novom domove treba byť opatrní. Ak budete postupovať podľa týchto kľúčových tipov, mačiatku môžete príchod do nového domova výrazne uľahčiť.

  • Udržujte pokoj v dome

Nové zrakové, zvukové a čuchové podnety u vás doma a oddelenie od matky a súrodencov môžu mačiatku vyvolať stres.

  • Ukážte mačiatku jeho miesta

Jemne zoberte mačiatko na ruky a ukážte mu toaletu, peliešok, hračky...

  • Nechajte mačiatko skúmať nové prostredie

Položte prepravku do miestnosti, ktorú ste mu pripravili a otvorte dvere na prepravke. Nechajte mačiatko vyjsť a skúmať priestor samostatne, odolajte nutkaniu brať mačiatko na ruky a maznať sa. 

Prvá noc mačiatka v novom domove

Počas prvej noci môže byť mačiatko rozrušené (od nás dostane deku s pachom mamky a súrodencov ), môže sa stať, že bude hľadať svojich blízkych. Peliešok mačiatka dajte na útulné a tiché miesto s prikrývkou a uistite sa, že má prístup k zásobníku na vodu, jedlo a k toalete. Zhasnutie svetla pomáha určiť spánkový režim mačaťa.

Prvé kŕmenie mačiatka je dôležitým krokom na jeho ceste s vami

Akékoľvek náhle zmeny v strave mačaťa môžu spôsobiť tráviace problémy a stres. Počas prvého týždňa preto dávajte mačaťu tú istú stravu a dodržiavajte ten istý režim kŕmenia, ako naša chovateľská stanica. Ak budete chcieť, potom môžete pomaly prejsť na iný režim a na stravu vhodnejšiu podľa veku mačiatka.

Na čo si treba dávať pozor? 

  • Vyhraďte mu na kŕmenie tiché miesto

Malo by to byť niekde, kde sa mačka cíti bezpečne, ďalej od miesta, kde jedávate vy a ostatné domáce zvieratá. Mačky sa neradi kŕmia príliš blízko svojej toalety. Mali by mať vždy k dispozícii čerstvú vodu.

  • Nedávajte mačiatku mlieko ani zvyšky zo stola

Po odstavení od materského mlieka mačiatko stráca schopnosť tráviť cukor obsiahnutý v mlieku a kravské mlieko uňho môže vyvolať hnačku. Ak mu budete dávať zvyšky svojho jedla, môže začať žobrať, ochorieť alebo získať nadváhu v dôsledku prejedania sa nevhodnou stravou.

  • Keď má mačiatko zníženú chuť do jedla, buďte trpezliví

Stres z presťahovania sa do nového domova môže viesť k tomu, že mača spočiatku nebude mať chuť do jedla. Časom by sa to malo napraviť. Nezabudnite tiež, že mačky prirodzene nejedia veľké porcie potravy. Práve naopak, jedia niekoľko malých jedál denne. Ak by ste niekedy mali obavy zo správania mačiatka pri jedení, obráťte sa na veterinára.