Čo robí mačku hypoalergénnou?

Mačky s nízkou hladinou alergénov, alebo "hypoalergénne mačky" sú tie, ktoré poväčšine produkujú menej alergénov ako "bežné" mačky.  Žiadne plemeno nieje úplne bez alergénov.
Proteín (Fel D1) je alergén v mačacích slinách, ktorý spôsobuje problém ľuďom trpiacim alergiou na tento proteín. Keď si raz mačka oblíže srsť, slina obsahujúca alergén uschne a roznáša sa vzduchom, pričom si nájde miesto  vo Vašom nose a dutinách. Niektoré plemená mačiek však produkujú menej tohto proteínu ako iné, čo ich robí hypoalergénnymi.

Niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú produkciu mačacieho alergénu:
- kocúri produkujú viac alergénov ako mačky
- nekastrovaní kocúri produkujú viac alergénov ako kastrovaní kocúri
- tmavé mačky majú tendenciu produkovať viac alergénov ako svetlo sfarbené mačky
- mačiatka produkujú menej alergénov ako dospelé zvieratá
  
Mačky vhodné pre ľudí s alergiou
Hoci žiadna rasa nie je skutočne hypoalergénna - pretože všetky mačky produkujú minimálne nejaké alergény, existuje sedem plemien, ktoré produkujú menej alergénov ako ostatné rasy. Tento zoznam hypoalergénnych mačacích rás by však nemal byť jediným východiskom pri rozhodnutí mačku ktorého plemena si kúpite, alebo adoptujete. Určite je potrebné zvážiť aj charakteristiku každého plemena, aby ste zistili, ktorá rasa sa najviac hodí do Vašej domácnosti.
 
Zoznam hypoalergénnych mačacích rás (zdroj web):
1. Balinézska: často označovaná za "dlhosrstú siamku", balinézska mačka nevyzerá práve ako kandidát na hypoalergénnu mačku. Ale je jedným z mála plemien, ktoré produkujú menej Fel D1 proteínu ako iné mačky, takže spôsobuje menej alergických reakcií alergikom na mačací proteín.
2. Orientálna krátkosrstá: orientálky sú hypoalergénne, ale je veľmi vhodnou praxou česať Vašu mačku často (česať ako aj vyutierať handričkou) aby ste minimalizovali nebezpečenstvo alergie.
3. Jávanská mačka: tak ako balinézska, jávanská má tiež polodlhosrstý kožúšok, ktorý nepĺzne. Kvôli chýbajúcej podsade majú tieto mačky menej srsti, čo znamená tiež menej alergénov
4. Devon Rex: ma kratšiu kučeravú srsť v menšom objeme, čo znamená menej alergénov
5. Cornish rex:  má krátku kučeravú srsť bez vrchných pesíkov, ktorá takmer nepĺzne, čo taktiež znamená menej alergénov
6. Sphynx: mačka je najčastejšie asociovaná s pojmom hypoalergénna mačka. Bezsrstý však neznamená aj bezúdržbový. Váš sphynx bude potrebovať časté kúpanie, aby sa odstránil gumový povlak z mazu, ktorý sa vytvára na pokožke a ich veľké uši budú tiež potrebovať časté čistenie
7. Sibírska mačka: ako balinézska, sibírska mačka ma tiež polodlhú srsť, ale i tak je hypoalergénna, kvôli podpriemernej tvorbe enzýmu vo výlučkoch slín. Niektorí tvrdia, že 75 percent ľudí trpiacich alergiami nemá žiadnu reakciu na sibírky.
 
Po tom ako si prinesiete Vašu hypoalergénnu mačku domov
Je dôležité pochopiť, že adopcia –kúpa  "hypoalergénnej" mačky nemusí byť všeliek, ktorý očakávate. Pred tým ako si mačku adoptujete, strávte s ňou, alebo inou mačkou tejto rasy nejaký čas, aby ste videli, či Vaša alergia zostáva pod kontrolou. 

Ak konečne máte mačku, je niekoľko krokov, ktorými minimalizujete alergény, či už máte hypoalergénnu rasu alebo nie:
1. Časté kúpanie a česanie
Ak ste alergickí, najlepšie je nechať tento proces na iného člena rodiny.
Výskum dokázal, že kúpanie Vašej mačky 2-3 krát do týždňa odstráni 84 percent jestvujúcich alergénov a redukuje ich budúcu produkciu. Niektorí tvrdia, že používanie destilovanej vody pri kúpaní tiež pomáha znížiť hladinu alergénov. Časté česanie redukuje množstvo chlpov, ktoré sa nachádzajú v priestoroch Vášho domu.  
2.  Pranie hračiek a pelieškov
Pranie mačacích hračiek a pelieškov tiež redukuje množstvo alergénov nachádzajúcich sa vo Vašom obydlí. Robte tak najmenej raz do týždňa.
3.  Nechytať!
Po hladkaní Vašej mačky si umyte tvár a ruky. Nikdy sa nedotknite svojej tváre pred tým ako tak urobíte.

zdroj: web