Nástrahy u nás doma 

 
Mnoho z nás stále podceňuje možné riziká, ktoré hrozia našim zvieracím kamarátom, konkrétne mačkám. Mačky sú zvedavé šelmy, ktoré všetko zaujíma a hľadajú akýkoľvek podnet k lovu. Bohužiaľ na to často doplácajú a je len na nás tomu zabrániť. Častokrát si ani neuvedomíme, že práve to, či ono môže byť nebezpečné a často i vec ako je igelitová taška, či zaobstaranie škrabadla môže byť naozaj veľmi nebezpečné. 
 
Lacné škrabadlá obsahujú sponky, ktoré spájajú materiál a nie je také ťažké tieto sponky celkom uvoľniť. Mačka je zvedavá, sponku môže zjesť a následky si každý dokáže predstaviť.
 
Veľmi obľúbené u mačiek sú aj šnúrky z rôznych materiálov, veľa hračiek pre mačky obsahujú nebezpečné materiály, preto je veľmi dôležité hračky kontrolovať, poškodené vyhodiť a hlavne nenechávať ich mačkám, keď nie sme v ich prítomnosti. Nielen, že sa môžu zamotať, ale hlavne šnúrky, rôzne šuštiace materiály môže mačka zjesť alebo hrozí vdýchnutie - rôzne pierka, či súčiastky, príkladom sú lacné napodobeniny mávatok...

A čo taká obyčajná televízia? Veľa majiteľov si neuvedomuje, že mačky sú veľmi zvedavé a vedia vymyslieť nevymysliteľné. Niekoľkokrát sa stalo, že mačka na TV skočila a zhodila ju. Vidíme to denne v TV - áno veľká sranda, ale za prvé TV nie je lacná záležitosť a za druhé, pokiaľ v blízkosti odpočíva iná mačka, nešťastie je tu hneď. Preto odporúčam ukotvenie TV.

Ďalšie nebezpečenstvo, ktoré hrozí hlavne mačiatkam je zapadnutie v priestore medzi stenou a radiátorom, hlavne v období vykurovania – mačky sa veľmi radi vyhrievajú. Taktiež sa mačke môže v radiátore zaseknúť labka a ak nie je prítomný nikto, kto by jej pomohol, mačka zostane visieť a labku si môže nenávratne poškodiť. Radiátor je preto vhodné prekryť dekou, uterákom... aby sme zabránili zaseknutie labiek v malých priestoroch radiátora.  

Niektoré mačky lákajú káble a rôzne elektrické zariadenia, do ktorých hryzú. Dá sa to vyriešiť použitím špirálovej ochrany na káble.

Nakoľko sa to nezdá, ale i obyčajná práčka, či sušička je nebezpečná. Vždy keď idete prať alebo sušiť prádlo, skontrolujte, či sa vo vnútri nenachádza Vaša mačka.

Určite také známe „na linku nesmieš“, tak či onak tam aj tak mačky skáču, tu je nebezpečenstvo rozpálenej platne na sporáku, hrozí popálenie labiek. Dá sa tomu zabrániť napr. postavením hrnca so studenou vodou na horúcu platňu.

Nože vždy odkladajte a to isté aj špongie  na umývanie riadov, či samotné mycie a čistiace prostriedky.

Niektoré potraviny sú nevhodné, či dokonca nebezpečné a pre mačky smrteľne toxické, preto mačke nedávame zvyšky zo stola, pri kŕmení neexprerimentujeme, nedávame jej pre istotu "ochutnávať" nič, čo nie je výslovne určené pre mačky. 

Takéto nebezpečenstvo je i WC, mačiatka nemajú šancu z hladkej misy vyliezť a utopia sa, preto dávajte pozor a ak má mačka na naše WC prístup, WC zatvárajte. Mačky milujú hry s igelitovými, či papierovými taškami. Vždy odstrihnite uši, mačka sa do nich bez problémov dostane a začne panikáriť, potom si už veľmi ľahko spôsobí zranenie.

A čo tak otvorený šuplík? Nepoznám mačku, ktorá sa aspoň nepozrie, čo sa v ňom ukrýva, ľahko sa tak môže stať, že sa schová za šuplík, prípadne do šuplíka, preto dávajte pri zatváraní pozor. To platí aj pre skrine, dávajte pozor pri zatváraní, ľahko sa môže stať, že mačke nechtiac ublížime.

Pozor aj v lete na chladiace podložky (hlavne tie lacné). Sú napustené gélom, ktorý je pre zvieratá toxický a v prípade naozaj ľahkého poškodenia pazúrom, môže mačka gél olízať. Následky môžu byť fatálne.  

Okná a balkóny
Najnebezpečnejšie a veľmi podceňované sú okná a balkóny. Okná otvorené len na "ventilačku"
Ľudia na soc. sieťach sa chvália tým, ako ich mačička kľudne leží u otvoreného okná s tým, že je pod dohľadom a užíva si slniečko, ale majitelia si neuvedomujú, že stačí pierko, muška alebo list či vtáčik a mačka po ňom skočí. Verte, že ťažko rýchlo zareagujete. I tá najkľudnejšia mačka má v sebe lovca. Dôsledkom toho je buď smrť alebo vážne zranenie mačky, v „lepšom“ prípade vystrašená mačka utečie a stratí sa. Preto je dôležité zabezpečiť okná a balkón sieťou, nestačí len sieť proti hmyzu, ale priamo sieť pre mačky! Ani ventilačka nie je bezpečná, naopak, nočná mora všetkých mačiek, pozor i „lenivá“ a najkľudnejšia mačka, ktorá si nikdy ventilačiek nevšímala, môže skočiť. Pri pokuse o preskočenie medzerou sa jej to vo väčšine prípadoch nepodarí a v snahe dostať sa zo zovretia, sa vlastnou váhou dostáva nižšie a nižšie. Pokiaľ nie je prítomný nikto, kto by zasiahol a mačke pomohol, je odsúdená k veľkému utrpeniu. Buď sa zasekne za predné alebo zadné labky a tým jej hrozí ochrnutie, pomliaždenie orgánov alebo udusenie. Argument, že máte v oknách sieť je celkom zbytočný, tá v tomto prípade nepomôže. Preto v prípade neprítomnosti nenechávajte ventilačky otvorené, prípadne na okná namontujte mriežky, ktoré zabránia mačke, aby sa do priestoru vetracieho okna dostala. Montujú sa jednoducho, dve časti po bokoch otvorenej ventilačky a jedna mriežka z vrchu.

Napríklad: http://www.zoohit.sk/shop/kocky/site_a_dvirka/ochranna_mrizka

Ilustračné fotky mačiek zaseknutých v oknách sme si dovolili stiahnuť z internetových stránok na výstrahu.

Pozor dajte i na jedovaté izbové rastliny.

Naozaj smrteľne jedovatá je ľalia a to ktorákoľvek jej časť.

Diffenbachia – má leptavý účinok a môže mačku zabiť
Durmán – veľmi jedovatý
Oleander – veľmi jedovatý
Kroton
Calatea
Hyacint
Narcis – len cibule
Vianočná hviezda
Imelo
Všetky Philodendrony (najčastejšie sa v domácnostiach vyskytuje klasická monstera)
Sansevierie (svokrine jazyky)
Čokoľvek čo má farebné, strakaté listy, je často jedovaté.

Nevhodné sú:

Fikus – nie je výslovne jedovatý, ale jeho „mlieko“ je dráždivé
Voskovky – kvety produkujú dráždivú lepkavú tekutinu
Kaktusy
Palmy a všetky rastliny, ktoré majú listy podobné steblám trávy by som neodporúčala, nakoľko mačky ich veľmi radi ožierajú (napr. Dracena, slonia noha...). Pre mačku nebezpečných rastlín je samozrejme oveľa viac a ich zoznam sa dá vyhľadať na internete.

Do bytu s mačkou sú vhodné rastliny ako napríklad:

Chlorophylum (zelenec)
Begónia
Ibištek
Šáchor
Sukulenty
Bambus
Banánovník
Kozlík lekársky
....

 

Je oveľa viac rôznych nástrah, ktoré v domácnosti číhajú a keďže mačka je tvor nezbedný, buďte vždy o krok vpred :)