Leukémia mačiek potláča imunitný systém a spôsobuje pomalú infekciu, pričom infikovaná mačka je vysoko náchylná na iné ochorenia vrátane:
- rakoviny,
- zápalu rôznych telesných orgánov,
- problémov s reprodukciou
U mačiatok to môže spôsobiť pomalý a postupný úbytok síl, ktorý bez liečby vedie k úmrtiu.
Toto ochorenie prechádza z mačky na mačku pri vzájomnom čistení, pri jedení zo spoločných misiek a všeobecne aj pri vzájomnej blízkosti. Môžete sa šíriť aj inými telesnými sekrétmi, krvou a mliekom.
Je to vírus, ktorý sa môže ukrývať v bunkách tela mačiatka alebo mačky. To sa označuje ako latencia. Vloží svoju DNA do mačacej DNA, pričom vírus je schopný sa prebudiť a spôsobiť ochorenie dlho po počiatočnej infekcii. Ochorenie na leukémiu mačiek trvá zvyčajne do troch rokov, hoci v mnohých prípadoch mačka uhynie skôr. Našťastie je k dispozícii očkovanie, ktoré pomáha predchádzať pretrvávajúcej infekcii a smrteľnému ochoreniu.
Dodržiavaním doporučených vakcinačných schém znížite riziko vzniku týchto ochorení u Vašej mačičky. Odporúčané je aj pravidelné očkovanie čisto bytových mačiek.
FIV - VÍRUSOVÁ IMUNODEFICIENCIA
FIV (Feline immunodeficiency virus ) je celosvetovo rozšírené vírusové ochorenie mačiek spôsobené Lentivírusom. Hovorovo sa nazýva aj mačací AIDS.
Vírus FIV napáda imunitný systém mačiek rovnako ako ľudský vírus HIV. Najčastejšie je prenášaný slinami, najmä pri uhryznutí infikovaným zvieraťom. Vírus FIV nie je prenosný na človeka ani na iné zvieratá okrem mačiek.
Priebeh nakazenia FIV vírusom má niekoľko štádií. V prvom štádiu sa po inkubačnej dobe prejaví horúčka, apatia, anorexia, zväčšenie lymfatických uzlín. Po prekonaní tohto stavu sa nakazený jedinec nachádza v asymptomatickom, bezpríznakovom štádiu, ktoré môže trvať individuálne niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Mačka sa môže javiť ako úplne zdravá, má ale väčšiu náchylnosť k infekciám a horšie reaguje na terapiu. V poslednom štádiu dochádza ku totálnemu kolapsu imunitného systému. Toto štádium končí smrťou. Množstvo zvierat dokáže prežiť dlhý a plnohodnotný život bez toho, aby vírusová infekcia významne ovplyvnila ich život. Všetko závisí od veku, celkového stavu, zdravotnej starostlivosti a prostredia, v ktorom mačka žije.
Najčastejšie sú postihnutí nekastrovaní kocúri, pre ich teritoriálne súboje, ale predpokladá sa aj možnosť prenosu počas párenia s infikovaným jedincom. Preto u mačiek, ktoré majú možnosť voľného pohybu po vonku, môže včasná kastrácia/sterilizácia výrazne znížiť riziko nakazenia.
Vakcinácia proti FIV nie je možná. FIV sa nedá vyliečiť. Terapia je len podporná, na
zlepšenie celkového zdravotného stavu, proti pridruženým infekciám a imunostimulačná. Môže mačke predĺžiť život a zlepšiť jeho kvalitu, ale podmienka je, aby bola chovaná oddelene od ostatných zdravých jedincov, aby nedošlo k ďalšiemu šíreniu ochorenia.
FIP - INFEKČNÁ PERITONITÍDA MAČIEK
FIP (Feline infectious peritonitis) je vírusové ochorenie, ktoré zapríčiňuje niekoľko kmeňov mačacieho koronavíru.
Mačacie koronavíry sú pomerne stabilné a po infikovaní zvieraťa môžu spôsobiť enteritídu, ale k prepuknutiu choroby ako takej nedochádza. Avšak asi u 5 – 10 % nakazených mačiek dôjde následkom stresu alebo odchýlkou imunitného systému k mutovaniu koronavíru, čo priamo spustí klinické prejavy choroby FIP. Následky ochorenia FIP sú vždy fatálne, choroba má veľmi rýchly a pre zviera zvlášť nepríjemný spád.Každá mačka, ktorá je nakazená koronavírom je potencionálne ohrozená chorobou FIP. Doteraz presne nie je známe, prečo presne začne vírus v tele mačky mutovať, ani to, ako tomu predchádzať.
Ohrozenejšie sú mladé zvieratá, zvieratá so zlým imunitným systémom, zvieratá vystavované stresovým situáciám a pod. Výskumy ukázali, že štatisticky FIP prepukne častejšie u zvierat vo veku do dvoch rokov. Koronavírus je, žiaľ, v mačacej populácii veľmi rozšírený a nevyhýba sa ani certifikovaným chovným staniciam.
Po prepuknutí ochorenia FIP rozoznávame dve formy priebehu, a to suchú a mokrú formu.
Mokrá – efúzna forma je veľmi ľahko diagnostikovateľná, jej nástup je naozaj rýchly. V priebehu 2 – 3 dní začína byť mačka apatická, odmieta potravu, môže sa vyskytnúť horúčka alebo vracanie, avšak najjasnejším symptómom je zväčšovanie brušnej dutiny dôsledkom hromadenia výpotku – ascites. Punkcia abdomenu a odber ascitu je najčastejším diagnostickým postupom vzhľadom na špecifické a príznačné zloženie ascitu, ktoré hneď poukazuje na prepuknutie choroby FIP.
Suchá forma je ťažšie diagnostikovateľná, keďže symptómy tejto formy FIP môžu mylne poukazovať na iné ochorenia. Netvoria sa pri nej efúzie – výpotky v telesných dutinách, ale granulómy na vnútorných orgánoch. Prvé príznaky pripomínajú klasickú infekciu – horúčka, nechutenstvo, apatia, bolesti kĺbov a svalov. Stanovenie správnej diagnózy môže trvať aj niekoľko mesiacov. Neskôr sa pridružia neurologické problémy ako nekoordinovaná chôdza, spazmy, slepota a pod.
Po prepukutí FIP je možné podávať podpornú imunosupresívnu liečbu alebo využiť liečbu interferónom. Je však dôležité, aby si majitelia mačiek uvedomili, že táto choroba liečiteľná nie je, na podpornej terapii sa život zvierat predĺži len o niekoľko týždňov. Po prepuknutí mokrej formy FIP dokáže zviera prežiť maximálne mesiac, pri suchej forme to môže byť aj pol roka. Vzhľadom na fatálnosť ochorenia a naozaj náročný a bolestivý priebeh pre zviera je po diagnostikovaní FIP odporúčaná eutanázia zvieraťa.
Je možné testovať zviera na prítomnosť koronavírov v organizme, avšak zviera s pozitívnym výsledkom nemusí byť špeciálne liečené. Toto sa využíva najmä pri chovoch zvierat s preukazom pôvodu alebo pred účasťou na výstavách mačiek. Na trhu existuje vakcína, ktorá ochráni zviera pred niekoľkými kmeňmi koronavíru. Avšak neochráni zviera pred chorobu FIP, nakoľko vakcína nie je účinná ako ochrana proti všetkým kmeňom koronavírov, ktoré chorobu FIP spôsobujú.
...ale žeby tu bola nová nádej?
Vo feruári 2019 bola publikovaná štúdia Dr. Nielsa C. Pedersena vo veľmi váženom časopise The Journal of Feline Medicine and Surgery, ktorá otestovala zrejme prvú naozaj úspešnú terapiu tohto ochorenia. Vývoj lieku bol inšpirovaný liečbou Ebola vírusu a podobných ochorení, ktoré spôsobujú vírusy taktiež patriace do skupiny RNA vírusov. Zatiaľ sa tento liek nazýva GS-441524 a ide o tzv. nukleozidový analóg. Nukleozid je jedna zo stavebných jednotiek genetickej informácie RNA vírusu. Jedná sa o veľmi malú časticu, ktorá môže voľne vstupovať do buniek tela, kde sa vírus množí. Za bezpečné a liečebné bolo podanie stanoveného množstva lieku vo forme injekcie 1x denne do podkožia mačky po dobu 12 týždňov. U prevažnej väčšiny liečených mačiek, došlo k výraznému a rýchlemu zareagovaniu na liečbu.
Čím sa riadiť pri výskyte tohto ochorenia v domácnosti
- V domácnosti, kde mačka podľahla FIP, sa odporúča počkať pred prinesením novej mačky 2 mesiace. Ostatné mačky v tej istej domácnosti sú pravdepodobne nosičmi FCoV.
- FIP je problémom spoločného chovu viacerých mačiek (odchov mláďat a útulky), iba zriedkavo sa vyskytuje u mačiek v domácnosti a u mačiek vo voľnom chove.
- Zníženie rizika kontaminácie sa dá dosiahnuť dodržiavaním prísnej hygieny a chovaním mačiek v malých, dobre prispôsobených skupinách, ktorých odpadové podnosy sú často čistené a kde majú mačky voľný pohyb.
- Mačky vylučujúce FCoV sa dajú určiť prostredníctvom kvantitatívneho RT-PCR skríningu fekálnych výlučkov v reálnom čase, ale je nevyhnutné urobiť niekoľko odberov vzoriek (4 x počas 3 týždňov).